Igazságok a Kis Hercegtől
Antoine de Saint-Exupéry a második világháborúban életét vesztett francia író és pilóta volt. Megrendítően szép meséjében, A kis hercegben egyszerű, de mély igazságokat tár elénk, amelyek talán most még aktuálisabbak, mint korábban.
Idézzük fel most itt a könyv legszebb sorait:
„Ha valaki szeret egy virágot, amely csak egyetlen példányban létezik a csillagmilliókon: ez épp elég neki, hogy boldog legyen, ha a csillagokra pillant.”
„Két-három hernyót el kell tűrnöm, ha meg akarom ismerni a pillangókat. Állítólag olyan szépek.”
„Hát akkor ítélkezzél saját magadon –, mondta a király. – Ezt a legnehezebb. Magunkon ítélkezni sokkal nehezebb, mint máson. Ha sikerül helyesen ítélkezned magad fölött, az annak a jele, hogy valódi bölcs vagy.”
„Nem tudom −, mondta a kis herceg −, nem azért vannak-e kivilágítva a csillagok, hogy egy napon mindenki megtalálhassa a magáét.”
„Az teszi széppé a sivatagot – mondta a kis herceg −, hogy valahol egy kutat rejt…”
„…akár egy házról van szó, akár a csillagokról, akár a sivatagról: ami széppé teszi őket, az láthatatlan.”
„− Nálatok –, mondta a kis herceg −, az emberek egyetlen kertben ötezer rózsát nevelnek. Mégse találják meg, amit keresnek.
− Nem találják meg –, mondtam.
− Pedig egyetlen rózsában vagy egy korty vízben megtalálhatnák…
− Minden bizonnyal –, feleltem.
− Csakhogy a szem vak –, tette hozzá a kis herceg. – A szívünkkel kell keresni.”
„Tudod…a virágom…felelős vagyok érte. Hiszen olyan gyönge! És olyan gyanútlan. Egyebe sincs, mint négy semmi kis tövise, hogy a világtól védekezzék…”
Találkozás a rókával:
„− Gyere, játsszál velem – javasolta a kis herceg. – Olyan szomorú vagyok…
− Nem játszhatom veled – mondta a róka. – Nem vagyok megszelídítve.
− Ó, bocsánat! – mondta a kis herceg. – Mit jelent az, hogy megszelídíteni?
− Olyasmi, amit nagyon is elfelejtettek – mondta a róka. – Azt jelenti: kapcsolatokat teremteni.
− Kapcsolatokat teremteni?
− Úgy bizony – mondta a róka. – Te pillanatnyilag nem vagy számomra más, mint egy ugyanolyan kisfiú, mint a többi száz-, meg százezer. És szükségem sincs rád. Ahogyan neked sincs énrám. Számodra én is csak ugyanolyan róka vagyok, mint a többi száz-, meg százezer. De ha megszelídítesz, szükségünk lesz egymásra. Egyetlen leszel számomra a világon. És én is egyetlen leszek a te számodra…”
„Az emberek nem érnek rá, hogy bármit is megismerjenek. Csupa kész holmit vásárolnak a kereskedőknél. De mivel barátkereskedők nem léteznek, az embereknek nincsenek is barátaik.”
„Jobb lett volna, ha ugyanabban az időben jössz – mondta a róka. – Ha például délután négykor érkezel, én már háromkor elkezdek örülni. Minél előrébb halad az idő annál boldogabb leszek. Négykor már tele leszek izgalommal és aggodalommal, fölfedezem, milyen drága kincs a boldogság. De ha csak úgy akármikor jössz, sosem fogom tudni, hány órára öltöztessem díszbe a szívemet…”
„… Jól csak a szívével lát az ember. Ami igazán lényeges, az a szemnek láthatatlan.”
„…egyszer s mindenkorra felelős lettél azért, amit megszelídítettél.”
„Az idő, amit a rózsádra vesztegettél…az teszi olyan fontossá a rózsádat.”
Forrás:
Antoine de Saint-Exupéry: A kis herceg
Képek: pixabay.com, youtube.com
Címlapkép: youtube.com
1001Könyv cikkek